Fotografický blogÚvodní slovo

Blog o fotografování – první kroky

Portrét fotograf Serghei Vlasenco

První kroky ve fotografování

Ahoj, jmenuji se Serghei Vlasenco a jsem fotograf s hlavním polem působnosti Praha a okolí. Již delší dobu jsem přemýšlel o založení osobní fotografické webové stránky s vlastním foto portfoliem a blogem o fotografování. Důvodů pro založení fotowebu bylo více! V tomto článku se zaměřím právě na ty nejdůležitější důvody, které mě nakoply k uskutečnění celé myšlenky.

Fotit jsem začal díky svému bývalému kolegovi a kamarádovi, který viděl několik mých fotek, které jsem nafotil na mobilní telefon. Pochválil mě a řekl mi, abych si pořídil lepší fotoaparát na focení a začal se tomu více věnovat. Ten nápad nebyl vůbec špatný, inspiroval jsem se od něj a dodnes se inspiruji.

Cestování a vznik mých fotografií

Cestuji rád a čím dál více. Cestuji často s kamarády, přičemž nejradši vyrážíme do přírody, na hory, kde vznikly moje první snímky. Rád jsem ukazoval své „foto úlovky“ doma, nebo kamarádům. Často mě chválili za pořízené fotky, na kterých jsem se snažil zachytit dané prostředí mýma očima, ať už se jednalo o zachycení městského života, lidí, krajiny nebo zvířat. A já jsem byl samozřejmě rád za to, že moje fotky alespoň částečně předaly atmosféru a jedinečné okamžiky daného prostředí.

Fotografické workshopy

Jelikož jsem se pořádně pustil do fotografování, tak jsem začal navštěvovat různé fotografické workshopy, kde jsem se inspiroval od zkušenějších fotografů. Sdílení zkušeností a informací je jeden z faktorů, který mi výrazně pomohl při vlastní fototvorbě. Sále se učím a vzdělávám se, a proto všem fotonadšencům vřele doporučuji návštěvu fotografických workshopů, nebo přednášek na různá fotografická témata.

Negativní vliv sociálních sítí

Dnešní digitální svět je výrazně ovlivněn sociálními sítěmi, přes které denně projde několik milionů fotografií různé kvality a různých žánrů. Z tohoto důvodu není úplně jednoduché se zviditelnit. Navíc každá fotka, kterou autor umísti na sociální síť, zapadne během krátké chvíli mezi dřívější příspěvky. Tam bude nejspíše na vždy pohřbena! Proto, jedním z cílů založení vlastního fotowebu, je vytvoření vlastní „databáze fotek“ na jednom místě, která bude 100% pod moji kontrolou.

Sdílení poznatků v oblasti fotografování

V rámci osobní prezentace se chci rovněž podělit o foto rady, tipy a triky. Proto následující články umístěné na mém blogu budou zaměřené na moji vlastní tvorbu, kde popíšu vznik mých fotek, a také popíšu praktické problémy, které vznikaly během focení a následně i jejich řešení.

Poděkování

Rovněž chci poděkovat své rodině, svým kamarádům a své přítelkyni, kteří mi fandí a podporují mě v tom co rád dělám. Věřím, že i Vás, čtenáře, zaujmu svými fotkami, a že na mém fotoblogu najdete užitečné informace, které využijete v praxi.

Další článek bude zaměřený na moje fotografické vybavení, které používám při focení, se zaměřením na jeho hlavní pozitivní, ale i negativní stránky.