Fotografické vybaveníOlympus camera

Fotografické vybavení

Černý fotoaparát olympus

V tomto článku se budu věnovat fotografickému vybavení, které vlastním. Dozvíte se zde s jakým foťákem jsem začínal fotit a jaký fotoaparát, jaké objektivy a jiné fotografické vybavení používám v poslední době.

Výběr prvního fotoaparátu

Asi jako spousta začínajících fotografů, i já jsem na začátku svého fotografování pokládal otázku, jaké fotografické vybavení si mám pořídit. Při výběru jsem se řídil následujícími hlavními požadavky:

  • relativně malý a lehký (foťák na cesty);
  • cena/výkon;
  • výměnný objektiv;
  • rozpočet do 15 000 Kč.

Ačkoliv mě focení bavilo, dopředu jsem nevěděl, zda tato investice bude mít hlubší smysl a zda dokážu využít veškerý potenciál fotáku. Nakonec jsem se po dlouhém průzkumu zastavil u výběru tzv. digitální bezzrcadlovky (kompakt s výměnným objektivem) značky Olympus. Jednalo se o model Olympus PEN E-PL5, který jsem pořídil ve výhodném setu se dvěma základními objektivy (Objektiv Olympus M.ZUIKO 14-42mm f/3,5-5,6 a Olympus M.ZUIKO ED 40-150mm f/4,0-5,6). S nově pořízeným fotoaparátem jsem si pěkně vyřádil a ve finále jsem byl spokojený až na …

Pořízení nového fotoaparátu

… až na to, že foťák Olympus PEN E-PL5 neměl hledáček. Tohle byl asi hlavní a největší problém, na který jsem narazil po určité době. Hledáček mi chyběl především při focení během slunečních dnů, kdy na displeji nebyla pořádně vidět kompozice, a tedy podmínky pro focení nebyly ideální. Z výše uvedeného důvodu jsem si pořídil další digitální bezzrcadlovku z rodiny Olympus, Olympus OM-D E-M10 Mark II, se kterým fotím dodnes.

Olympus OM-D E-M10 Mark II

O fotoaparátu Olympusu OM-D E-M10 Mark II najdete na internetu jistě hodně článků a různých technických srovnání s ostatními fotoaparáty. Nicméně v tomhle článku se chci zaměřit na moje vlastní zkušenosti a postřehy, které se týkají Olympusu OM-D E-M10 Mark II, přičemž se pokusím zaměřit jak na pozitivní, tak i negativní stránku tohoto fotoaparátu.

Kontrukce těla OM-D E-M10 Mark II

Konstrukce tohoto fotoaparátu je celokovová, a tedy se nemusím moc obávat jejího mechanického poškození, přičemž váha těla vč. baterky se pohybuje pod 400 g. Jelikož často cestuji a každý gram hraje pro mě velkou roli, tak se jedná o velmi povedený kousek. Fotoaparát Olympus OM-D E-M10 Mark II disponuje vestavěným bleskem, na druhou stranu osobně bych uvítal vyšší odolnost vůči vlhkosti a prachu. Ergonomicky tento fotoaparát padne spíše do menší ruky, a jelikož nejsem obr, tak se mi drží velmi dobře.

Hledáček a displej

Elektronický hledáček byl jedním z důvodu přechodu na jiný model fotoaparátu a tento model ho má perfektní. Olympus OM-D E-M10 Mark II má navíc oproti modelu PEN E-PL 5 výrazně lepší rozlišení displeje, takže využití displeje při focení je zase o něco pohodlnější. Velkou nevýhodu spatřuji v omezeném pohybu displeje, zde chybí tzv. kloub pro lepší polohování obrazovky (tuto možnost nabízí např. foťáky vyšší třídy Olympus OM-D E-M5 a OM-D E-M1).

Fotografické funkce fotoaparátu Olympus

Olympus OM-D E-M10 Mark II disponuje velkým množstvím klasických funkcí, ať se jedná o různé foto režimy (HDR, Bracketing aj.), filtry nebo scénické režimy. Z mého pohledu k nejvíce povedeným patří následující:

  • Bodové ostření při využití displeje (funkce: AF Targeting Pad);
  • Možnost automatického/manuálního ostření (v kombinaci se některými objektivy);
  • Optická stabilizace v těle fotoaparátu.

Bodové ostření při využití displeje je jednou z možnosti ostření, kdy při focení jste schopní pohybem prstu po displeji měnit ostřící bod. Pokud se nepletu, tak tuto funkci nenabízí ani foťáky vyšší třídy OMD, což mi přijde dost na škodu, jelikož v praxi tuto možnost využívám velmi často.

V kombinaci s některými značkovými objektivy Olympus zde existuje možnost rychlé volby automatického/manuálního ostření pomoci tzv. posuvného prstence.

Optická stabilizace obrazu je v tomto modelu velice povedená, která pomáhá při focení během zhoršených světelných podmínek, a to bez použití stativu.

Objektivy na fotoaparát Olympus

Fotografovat jsem začínal s níže uvedenými setovými objektivy:

a myslím si, že tyto objektivy jsou velmi dobré v porovnání se setovými objektivy jiných značek.

Časem jsem narazil na problémy při focení za zhoršených světelných podmínek, kdy navíc často nebyla možnost použít stativ. Jednalo se především o fotografování společenských akcí. Proto jsem si pořídil dva pevné světelné objektivy:

  • Olympus M.ZUIKO 17mm f/1,8 (ohnisko 34mm po přepočtu na plný kinofilmový formát), se kterým fotím především společenské akce, firemní akce a streetphoto;
  • Olympus Olympus M.ZUIKO 45mm f/1,8 (ohnisko 90mm po přepočtu na plný kinofilmový formát), který je vhodný spíše pro portréty.

Další výhodou těchto objektivů, je jejich malá velikost a nízká váha, což uvítá snad úplně každý.

Jako poslední objektiv jsem si pořídil Olympus M.ZUIKO ED 12-40mm f/2,8 Pro. Jedná se o jeden z profesionálních objektivů, z řady PRO objektivů od značky Olympus, a je parádní! Jedinou nevýhodou, kterou v něm spatřuji je jeho váha, která činí něco přes 380g (v porovnání s tělem, které váži necelých 400g, se jedná o pořádný kousek). Oproti tomu nabízí bytelnou konstrukci odolnou vůči stříkající vodě, prachu a mrazu. Jedná se o univerzální objektiv, a proto v poslední době je to fotospolečník č.1 na mých cestách.

Ostatní fotografické vybavení

Dále vlastním jeden jednoduchý malý pevný stativ a jeden ještě menší 😊 kloubový stativ Joby Gorillapod. Ačkoliv kvalitní stativ může být vhodným pomocníkem při fotografování, já osobně ho moc nepoužívám. Bohužel, během cestování, dost často nemám v batohu volné místo pro stativ, a proto tohle fotografické vybavení nechávám většinou doma. Navíc jak jsem již uvedl výše, s kvalitní optickou stabilizaci uděláte dobře zaostřené fotky z držení foťáku v ruce. Nicméně v případě, že plánujete fotit fotky a následně je tisknout na velký formát, tak je žádoucí použít stativ.

Novým přírůstkem do mé fotorodiny byl v roce 2017 fotobatoh Lowepro Photo Sport 300AW II. Tento batoh je dobře řešen, je zde relativně velký prostor pro fotografické vybavení i pro ostatní věci, které se vám hodí během výletu. Jedná se o vhodný batoh pro jednodenní až třídenní výlety, v závislosti na osobních preferencích. Co se mi úplně nelíbí je odolnost látky, přičemž v některých místech je látka příliš tenká a tím pádem i více náchylná na mechanické poškození.

Shrnutí – fotoaparát Olympus OM-D E-M10 Mark II

Pozitivní stránky (+)Negativní stránky (-)
(+) kovové tělo(-) chybí kloubový displej, omezené nastavení
(+) nízká váha(-) nízká ochrana proti stříkající vodě, mrazu a prachu
(+) kvalitní hledáček
(+) možnost ostření přes dotykový displej(-) nelze jednoduše vyměnit náhradní baterii, pokud je fotoaparát umístěny na stativu
(+) optická stabilizace obrazu
(+) povedené základní setové objektivy