Fotografické vybavení

V tomto článku se dozvíte, jaké fotografické vybavení jsem používal dříve, a jaké používám dodnes. Uvedu zde s jakým fotoaparátem jsem začínal fotit. Jaký fotoaparát, jaké objektivy a ostatní fotografické vybavení používám v poslední době.

Výběr prvního fotoaparátu

Asi jako spousta začínajících fotografů, i já jsem na začátku svého fotografování pokládal otázku, jaké fotografické vybavení si mám pořídit. Při výběru jsem se řídil následujícími hlavními požadavky:

  • relativně malý a lehký (foťák na cesty);
  • cena/výkon;
  • výměnný objektiv;
  • rozpočet do 15 000 Kč.

Ačkoliv mě focení bavilo, dopředu jsem nevěděl, zda tato investice bude mít hlubší smysl a zda dokážu využít veškerý potenciál fotoaparátu. Nakonec jsem se po dlouhém průzkumu zastavil u výběru fotoaparátu tzv. digitální bezzrcadlovky (kompakt s výměnným objektivem) značky Olympus. Jednalo se o model Olympus PEN E-PL5, který jsem pořídil ve výhodném setu se dvěma základními objektivy (Objektiv Olympus M.ZUIKO 14-42mm f/3,5-5,6 a Olympus M.ZUIKO ED 40-150mm f/4,0-5,6). S nově pořízeným fotoaparátem jsem si pěkně vyřádil a ve finále jsem byl spokojený až na …

Pořízení nového fotoaparátu

… až na to, že fotoaparát Olympus PEN E-PL5 neměl hledáček. Tohle byl asi hlavní a největší problém, na který jsem narazil po určité době. Hledáček mi chyběl především při focení během slunečních dnů, kdy na displeji nebyla pořádně vidět kompozice, a tedy podmínky pro focení nebyly ideální. Z výše uvedeného důvodu jsem si pořídil další digitální bezzrcadlovku z rodiny Olympus, Olympus OM-D E-M10 Mark II, se kterým fotím dodnes.

Olympus OM-D E-M10 Mark II

O fotoaparátu Olympus OM-D E-M10 Mark II najdete na internetu jistě hodně článků a technických srovnání s ostatními fotoaparáty. Nicméně v tomto článku se chci zaměřit na moje vlastní zkušenosti a postřehy z praxe, které se týkají fotoaparátu Olympus OM-D E-M10 Mark II. Zároveň se pokusím zaměřit jak na pozitivní, tak i negativní stránku tohoto fotoaparátu.

Kontrukce těla OM-D E-M10 Mark II

Konstrukce tohoto fotoaparátu je celokovová, a tedy se nemusím moc obávat jejího mechanického poškození. Váha těla vč. baterky se pohybuje pod 400 g. Jelikož často cestuji a každý gram hraje pro mě velkou roli, tak se jedná o velmi povedený kousek. Fotoaparát Olympus OM-D E-M10 Mark II disponuje vestavěným bleskem, který se občas může hodit. Na druhou stranu osobně bych uvítal vyšší odolnost vůči vlhkosti a prachu, kterým disponuje model Olympus OM-D E-M5. Ergonomicky tento fotoaparát padne spíše do menší ruky, a jelikož nejsem obr, tak se mi drží velmi pohodlně.

Hledáček a displej fotoaparátu Olympus OM-D E-M10 Mark II

Elektronický hledáček byl jedním z důvodu přechodu na jiný model fotoaparátu a tento model ho má perfektní. Fotoaparát Olympus OM-D E-M10 Mark II má navíc oproti modelu PEN E-PL 5 výrazně lepší rozlišení displeje, takže využití displeje při focení je zase o něco pohodlnější. Velkou nevýhodu spatřuji v omezeném pohybu displeje, kdy chybí tzv. kloub pro lepší polohování obrazovky (tuto možnost nabízí např. foťáky vyšší třídy Olympus OM-D E-M5 a OM-D E-M1).

Fotografické funkce fotoaparátu Olympus OM-D E-M10 Mark II

Fotoaparát Olympus OM-D E-M10 Mark II disponuje velkým množstvím klasických funkcí. Jedná se např. foto režimy HDR, Bracketing aj., filtry nebo scénické režimy. Z mého pohledu k nejvíce povedeným patří následující:

  • Bodové ostření při využití displeje (funkce: AF Targeting Pad);
  • Možnost automatického/manuálního ostření (v kombinaci se některými objektivy);
  • Funkce Focus Peaking pro přesnější ostření;
  • Výborná optická stabilizace v těle fotoaparátu.

Bodové ostření při využití displeje je jednou z možnosti ostření, kdy při focení jste schopní pohybem prstu po displeji měnit ostřící bod. Pokud se nepletu, tak tuto funkci nenabízí ani foťáky vyšší třídy OM-D, což mi přijde dost na škodu, jelikož v praxi tuto možnost využívám velmi často.

V kombinaci s některými značkovými objektivy Olympus zde existuje možnost rychlé volby automatického/manuálního ostření pomoci tzv. posuvného prstence.

Funkce Focus Peaking pomáhá přesněji ostřit během manuálního režimu. Při ostření se softwarově zvýrazni ta část objektu, kterou máte více zaostřenou.

Optická stabilizace obrazu je v tomto modelu fotoaparátu velice povedená. Stabilizace obrazu pomáhá při focení během zhoršených světelných podmínek. Lepší fotky pořídíte i bez použití stativu nebo objektivů se zabudovanou stabilizaci obrazu.

Objektivy na fotoaparát Olympus

Fotografovat jsem začínal s níže uvedenými setovými objektivy:

a myslím si, že tyto objektivy jsou velmi dobré v porovnání se setovými objektivy jiných značek.

Časem jsem narazil na problémy při focení ve zhoršených světelných podmínkách, kdy navíc často nebyla možnost použít stativ. Jednalo se především o fotografování společenských akcí a korporátních eventů. Proto jsem si pořídil dva pevné světelné objektivy:

Další výhodou těchto objektivů, je jejich malá velikost a nízká váha, což uvítá snad úplně každý.

Jako poslední objektiv jsem si pořídil Olympus M.ZUIKO ED 12-40mm f/2,8 Pro. Jedná se o jeden z profesionálních objektivů, z řady PRO objektivů od značky Olympus, a je parádní! Jedinou nevýhodou, kterou v něm spatřuji je jeho váha.  Tento objektiv váží přes 380g, kdy v porovnání s tělem, které váži necelých 400g, se jedná o pořádný kousek. Oproti tomu nabízí bytelnou konstrukci odolnou vůči stříkající vodě, prachu a mrazu. Jedná se o univerzální objektiv, a proto v poslední době je to fotospolečník č.1 na mých cestách.

Ostatní fotografické vybavení

Ve sbírce fotografického vybavení by fotografovi neměl chybět stativ. Já jich mám hned několik. Velký pevný staviv, jeden jednoduchý malý stativ a jeden ještě menší ? (kloubový stativ Joby Gorillapod). Ačkoliv kvalitní stativ může být vhodným pomocníkem při fotografování, já osobně ho moc nepoužívám. Bohužel, během cestování, dost často nemám v batohu volné místo pro velký stativ. Proto výše uvedené fotografické vybavení většinou nechávám doma. Navíc jak jsem již uvedl výše, s kvalitní optickou stabilizaci uděláte dobře zaostřené fotky z držení foťáku v ruce. Nicméně v případě, že plánujete pořízené fotografie tisknout na velký formát, tak je žádoucí použít stativ.

Novým přírůstkem do mé fotorodiny byl v roce 2017 fotobatoh Lowepro Photo Sport 300AW II. Tento batoh je dobře řešen, je zde relativně velký prostor pro fotografické vybavení i pro ostatní věci. Jedná se o vhodný batoh pro jednodenní až třídenní výlet, v závislosti na osobních preferencích. Co se mi moc nelíbí je odolnost látky, přičemž v některých místech je látka příliš tenká. Proto je tento batoh více náchylný na mechanické poškození.

Shrnutí – fotoaparát Olympus OM-D E-M10 Mark II

Pozitivní stránky (+)Negativní stránky (-)
(+) kovové tělo(-) chybí kloubový displej, omezené nastavení
(+) nízká váha(-) nízká ochrana proti stříkající vodě, mrazu a prachu
(+) kvalitní hledáček
(+) možnost ostření přes dotykový displej(-) nelze jednoduše vyměnit náhradní baterii, pokud je fotoaparát umístěny na stativu
(+) optická stabilizace obrazu
(+) povedené základní setové objektivy

Fotografie pořízené pomocí výše uvedeného fotografického vybavení najdete v mé galerii, nebo na mém instagram profilu.