Reportážní fotografie

V tomto článku se zaměřím na fotografování reportáží. Pojem reportáž je široký, a proto žánr reportážní fotografie nemusí být nutně spojován se žurnalistikou. Cílem reportáže je zprostředkovat divákovi určitá fakta. Může se jednat např. o svatební fotografie, fotografie pořízené na společenských akcích, firemních večírcích aj. Dále v článku se zaměřím na vlastní tvorbu v rámci reportážní fotografie. Popíši základní body, které jsou pro mě v tomto žánru nejdůležitější.

Moje fotky v oblasti reportážní fotografie vznikají především během fotografování společenských akcí, korporátních eventů nebo firemních večírků. Níže uvedené body se proto budou vztahovat hlavně k těmto typům reportážní fotografie.

Orientace v prostředí a nastavení fotoaparátu

Pro mě je důležité vědět, kde budu fotit! Pokud máte možnost dorazit dřív, tak jí určitě využijte. Podívejte se o jak velkou místnost se jedná. Jaké světlo Vás bude doprovázet po celou dobu focení. Kde se bude odehrávat hlavní program a kde budou diváci. V návaznosti na výše uvedené body se pokuste přednastavit svůj fotoaparát tak, abyste byli schopni zachytit potřebné fotky. Je důležité, abyste uměli ovládat svůj foťák v manuálním režimu, protože občas i poloautomatické režimy nemusí stačit. Pokud máte více objektivů, vyzkoušejte je! Udělejte si několik zkušebních snímků a zjistěte, který objektiv bude více vyhovovat.

Fotografické vybavení pro focení společenských akcí

Je žádoucí, abyste měli více objektivů. Nakonec bude pouze na Vás, který z objektivů si zvolíte! Při focení za zhoršeného světla se Vám budou hodit spíše tzv. světelné objektivy s pevným ohniskem. Clonové číslo u těchto objektivů je výrazně nižší než u zoomu. Fotografování při použití nižšího clonového čísla Vám umožní fotografovat při nižších hodnotách ISO, nebo naopak při rychlejším čase. Stativ na těchto akcích je víceméně nepoužitelný, vhodnější je tzv. monopod (obdoba stativu, nicméně proti stavivu má pouze jeden opěrný bod).

TIP: Pokud budete potřebovat během focení ustálit pohyb ruky, tak improvizujte! Opřete se o židli, o stůl, stěnu, nebo sloup, které Vám pomohou alespoň částečně zmírnit chvění ruky.

Mějte připravenou po ruce náhradní baterku nebo paměťovou kartu do foťáku. Není nic horšího, než když Vám uteče zajímavý okamžik právě z důvodu pomalé výměny vybité baterky, nebo přeplněné paměťové karty.

Buďte v centru dění

Snažte se být nenápadným, ale současně buďte v centru dění. K tomu dobře poslouží širokoúhlý objektiv, který umí zachytit atmosféru zblízka, což diváka vtáhne víc do děje. Choďte mezi lidmi, nasajte atmosféru celé společenské akce. Nebuďte jako „foto-roboti“, bavte se! Zkuste prožít celou akci, teprve pak budete schopní předvídat chování publika, nebo zúčastněných osob. To Vám pomůže předat danou atmosféru prostřednictvím svých fotografií. Zaznamenejte jedinečné okamžiky a vyprávějte prostřednictvím svých fotografií příběh!

Technická stránka fotografie

Je samozřejmě lepší, pokud fotograf dokáže zachytit okamžik v dokonalé technické podobě, kdy fotka bude ostrá a nerozmazaná, kompozičně a světelně vyladěna. Na druhou stranu, nezahazujte fotky, které zrovna nesplňuji výše uvedená kritéria. V situaci, kdy je velmi málo světla a zároveň se objekt pohybuje relativně rychle, bývá dost často problém pořídit dokonalou fotku. Pro mě osobně často není ani kompozice, ani technická stránka reportážní fotografie tak důležitá, jako daný okamžik a atmosféra na dané fotce. Na ukázku přikládám pár technicky nepovedených fotek. Na druhou stranu si všimněte, že ty fotky mají dynamiku a na první pohled vypadají zajímavě.

Fotografování společenských akcí a firemních večírků Lidé na večírku
Záběr na skupinu lidí v akci během fotografování společenské akce Never To Late Movie. Praha, Česká republika. 2017.
Fotografování společenských akcí a firemních večírků Lidé na večírku
Záběr na skupinu lidí během fotografování společenské akce Never To Late Movie. Praha, Česká republika, 2017.

Postprodukce reportážní fotografie

Dnešní digitální doba je nakloněna k bujné postprodukci. Hodně fotografů, na můj vkus, udělají z fotografie spíše omalovánky. U reportážní fotografie doporučuji zůstat při zemi a používat základní úpravy, pomocí kterých vylepšíte technickou stránku fotografie. Vzhledem k charakteru reportážní fotografie a zhoršených podmínek se jedná především o ořez, doostření, redukce digitálního šumu, projasnění stínů apod. Nezapomeňte, že jedním z cílů reportážní fotografie je zprostředkování skutečnosti a faktů!

Více reportážní fotografie je zveřejněno v mé galerii, nebo na mém instagram profilu.