Vysoké Tatry – fotografování podzimní krajiny
Podzimní Vysoké Tatry – fotografování krajiny
V předchozím článku Vysoké Tatry – fotografování letní krajiny jsem popsal přechod Priečného sedla. Také jsem slíbil, že dalším článkem o Vysokých Tatrách, bude focení této krásné horské krajiny v podzimních měsících. Tip na skvělý výlet a focení podzimních Vysokých Tater je tady!
Tatranskou magistrálou až na Zelné pleso
Tatranskou magistrálou se označuje turistická trasa, která se táhne podél Tatranského národního parku, jehož součásti je i oblast Vysokých Tater. V oblasti Vysokých Tater se jedná o krásnou hřebenovku, která začíná již před Štrbským plesem a končí za Zeleným plesem (celkem přes 40 km).
Dále v článku popíši část této trasy, kde vám prostřednictvím vlastních fotografií ukážu podzimní Vysoké Tatry. Fotografie Tatranské krajiny jsem nafotil v úseku Tatranské Magistrály, mezi Skalnatým a Zeleným plesem.
Relativně nenáročná hřebenovka se táhne od Skalnatého plesa směrem k horskému sedlu Veľka Svišťovka, kde máte celou jižní stranu jak na dlani.
Sedlo Veľka Svišťovka
Horské sedlo Veľka Svišťovka vám nabídne nejen pohled na celou Dolinu Zeleného plesa, ale dokonce i pohled na Belianské Tatry. A věřte, že ten pohled stojí za to! Pokud zrovna nespěcháte, tak se tam zastavte a udělejte si pohodu. Tento úsek nabízí pro fotografy velké možnosti, využijete zde nejen širokoúhlé objektivy, ale i objektivy s delším ohniskem pro focení detailu krajiny.
Všimněte si barevné krajiny v Dolině Zeleného plesa, která se schovává pod vrcholky hor. Takovou krajinu ve Vysokých Tatrách najdete maximálně u Štrbského plesa. Dolina nabízí mix listnatých i jehličnatých porostu, proto je tato oblast na podzim tak unikátní.
Zelené pleso
V případě, že se rozhodnete přespat na chatě u Zeleného plesa, tak rozhodně neprohloupíte. Pokud rádi fotíte krajinu, tohle je ideální místo na pořízení různých druhů fotek a kompozic. Ať se jedná o fotografie skal, vrcholků hor, jezera nebo i astrofotografie … zde vyzkoušíte úplně všechno!
Ráno Vám doporučuji si trochu přivstat, nejlépe ještě před východem slunce. Pokud vám bude přát počasí, tak během krátké doby budete svědky neuvěřitelné proměny celé krajiny a hry podzimních barev.
Veľke Bielé pleso
Veľké Bielé pleso se nachází nedaleko chaty u Zeleného plesa a nabízí krásný pohled na Jahňací Štít. Byla by škoda, se tam nepodívat. Pokud tam dorazíte ráno, bude jezero i skalnaté hory v pozadí, krásně nasvícené měkkým světlem.
Dolina Zeleného plesa
Tohle místo je opravdu kouzelné. Byl jsem zde ve všech ročních obdobích, a to co nabízí podzim, nenabízí žádné jiné roční období. Ostatně, vyrazte sem a posuďte sami! Přejí Vám hodně štěstí a hodně povedených různorodých fotek horské krajiny.
Více krajinářské fotografie je zveřejněno v mé galerii, nebo na mém instagram profilu.
Může se hodit
Doprava do Vysokých Tater
Využijte pohodlný vlakový spoj Praha-Poprad od společnosti Regiojet. Především na víkendový výlet do Vysokých Tater se nám dobře osvědčil noční spoj se zakoupenými lehátky. V tomto případě se jede v pátek přes noc do Popradu, a v neděli zpět do Prahy. Ve vlaku se přes noc relativně dobře vyspíte a ráno v pondělí můžete zase fungovat.
Místní doprava
Místní dopravu zajišťují především Tatranské elektrické železnice (ceník TEŽ), které jsou velmi pohodlné pro zahájení výletů do Vysokých Tater.
Ubytování
V okolí Vysokých Tater se můžete ubytovat přes portály airbnb.cz (pro získání slevy klikněte zde), booking.com. Pro ubytování na chatě y Zeleného plesa viz informace na oficiálních webových stránkách.
Doporučené vybavení
Mohou se vám hodit trekingové hole nebo helma, a to v závislosti na počasí a charakteru vašeho výletu.
Strava a pitný režim
Pokud nemrzne, je ve Vysokých Tatrách hodně zdrojů pitné vody. Nicméně doporučuji si přibalit termosku s čajem. Na horských chatách pak máte možnost ochutnat místní kuchyni.
Orientace v horách
Značení na turistických trasách je ve Vysokých Tatrách skvělé. Pro lepší orientaci však doporučují mít klasickou mapu, nebo offline mapu v mobilním zařízení.